Jak założyć domową siłownię i czy warto?

Wróć do Blog

Jak założyć domową siłownię i czy warto?

Każdy trenujący marzy o własnej domowej siłowni, czyż nie? Tylko jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Czy to się opłaca? Co zyskam? Czy może stracę? Chcemy w końcu rozwiać wątpliwości wszystkich zainteresowanych stworzeniem własnego miejsca do treningu w domowym zaciszu. Znajdziecie w nim także praktyczne porady, miłej lektury!

1. Czy warto stworzyć własną siłownię w domu?

2. Od czego zacząć tworzenie domowej siłowni

3. Co musi się znaleźć w domowej siłowni (MUST-HAVE)

4. Co dalej z siłownią w garażu – rozwój


1. CZY WARTO STWORZYĆ WŁASNĄ SIŁOWNIĘ W DOMU?

Masz rację, stworzenie własnej siłowni to zazwyczaj decyzja, której nie podejmuje się pod wpływem chwili. Warto się zastanowić jakie masz cele i czy rzeczywiście warto się zaangażować w Tworzenie Własnego Miejsca do treningu.

Skoro tu jesteś na pewno wiesz, że dla utrzymania balansu w życiu wskazane jest by uprawiać sport przynajmniej 30-40 minut dziennie. Ale jak pogodzić aktywność fizyczną z codziennymi obowiązkami: pracą, szkołą, opieką nad dziećmi, dojazdami czy własnym hobby? Niestety, okazuje się, że to wcale NIE TRENING zabiera nam tak dużo czasu jak PRZYGOTOWANIA DO NIEGO oraz DOJAZD NA SALĘ – aż 70% poświęconego czasu dziennie! Dlaczego by więc nie ograniczyć go do minimum? Właśnie tworząc własne miejsce treningowe w domu.

Badania pokazały, że to właśnie nasz cenny czas jest głównym powodem przy podjęciu decyzji o założeniu domowej siłowni. Możliwe, że to także Twój motywator, jednak zastanówmy się jakie są zatem wady, a jakie zalety stworzenia domowej siłowni, tak by mieć pełny obraz.

ZALETY

WADY

  • Oszczędność czasu – na dojazdy i przygotowania (do 70%!)
  • Trening bez asekuracji – chyba, że zaprosisz kumpla ;)
  • Elastyczność – ćwiczysz kiedy chcesz
  • Motywacja – od Ciebie zależy czy utrzyma się na stałym poziomie!
  • Higiena – nie dzielisz sprzętu z innymi
  • Sprzęt – jego różnorodność może zwiększać się z czasem, ale też być bardziej dopasowany do Twoich potrzeb
  • Brak oczekiwania na dostępność sprzętu
  • Koszt pieniężny oraz zaangażowania na początku inwestycji
  • Możliwość większego skupienia
  • Komfort psychiczny – nikt Cię nie obserwuje
  • Oszczędność pieniędzy za karnety – w ujęciu długoterminowym
  • Wygoda – trening bez wychodzenia z domu

2. OD CZEGO ZACZĄĆ TWORZENIE DOMOWEJ SIŁOWNI?

Zanim zabierzesz się za planowanie jaki sprzęt kupić do siłowni w domu, musisz przemyśleć parę spraw technicznych.

POMIESZCZENIE NA SIŁOWNIĘ W DOMU

Najważniejszym aspektem jest tak naprawdę dobór odpowiedniego pomieszczenia na siłownię. Może to być na przykład garaż (jeśli temperatura jest odpowiednia do treningu), ale dobrze sprawdzi się także osobny pokój w domu, czy nawet jakaś jego część. Oczywiście decydując się na siłownię wewnątrz domu / mieszkania musisz liczyć się z hałasem towarzyszącym treningowi ze sztangą. Wiele osób decyduje się także na siłownię w piwnicy. Wybór ten jest jak najbardziej słuszny pod warunkiem, że pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.

WYMIARY SIŁOWNI DOMOWEJ

Minimalne wymiary takiej siłowni to 2 x 3 m, natomiast zdecydowanie doradzamy większą przestrzeń. Również dlatego, że będziesz mógł w przyszłości rozbudować swoją siłownię. Siłownia o wielkości 6 m^2 umożliwi Cie trening ze sztangą, jednak by wykonać pozostałe ćwiczenia będziesz musiał mocną odsunąć gryf w kąt. Rekomendowane przez nas wymiary pomieszczenia do treningu to 4  x 4m lub  5 x 4 m im jednak więcej miejsca tym lepiej :).

ŚCIANY I PODŁOŻE

Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru pomieszczenia są elementy do który będziesz montował sprzęty – czyli ściany i podłoże. Co do podłogi – zwykłe płytki, panele czy inne komponenty budowlane najzwyczajniej w świecie popękają, porysują się i prawdopodobnie zniszczą. Dlatego z doświadczenia rekomendujemy od razu zakup gumowej podłogi puzzli lub gumowej maty w rolce ( kliknij żeby zobaczyć produkty).  Wspomniane maty czy puzzle zapewnią nie tylko amortyzację upadku sztangi czy utrzymają podłogę w dobrym stanie, ale także stłumią dźwięki powstałe podczas treningu.
Jeżeli chodzi o ściany sprawdź, które z nich nadają się do montowania do nich różnego rodzaju konstrukcji, czy elementów treningowych (takich jak bramy RIG czy chociażby zwykły uchwyt na linę ROPE ANCHOR). Na pewno nadają się do tego ściany betonowe, z cegły czy z pustaków – polecamy użycie kołków chemicznych. Natomiast nie sprawdzą się do tego ściany z karton – gipsu.

WENTYLACJA

To już ostatnia kwestia, o której wiele osób zakładających siłownie w domu zwyczajnie zapomina. Pomieszczenie w którym ćwiczysz musi być odpowiednio wentylowane! Nie wystarczy wyłącznie otwarcie okna, potrzebny jest cały system (kratki), które umożliwią swobodny przepływ powietrza. Bez tego podczas treningu będzie Ci duszno, mogą pojawić się nawet zawroty głowy czy utrata przytomności.

3. CO MUSI SIĘ ZNALEŹĆ W DOMOWEJ SIŁOWNI (MUST-HAVE)

MUST-HAVE

GRYF I OBCIĄŻENIA

To, bez czego nie obędzie się trening to z pewnością sztanga i obciążenia. Polecamy zakup gryfu olimpijskiego w wersji dla kobiet lub dla mężczyzn. Standardowo, w wersji męskiej jest długi na 220 cm, a w kobiecej – 200 cm. Wagowo wersje te także się różnią i wynoszą odpowiednio 20 kg i 15 kg.
Jeśli chodzi o obciążenia to rekomendujemy zakup talerzy bumperowych, czyli takich, które są wykonane z gumy. Dlaczego? Ponieważ mają wiele zalet przydatnych zwłaszcza w domowych siłowniach, gdzie hałas nie jest wskazany. Dzięki gumie – amortyzują upadki niwelując przy tym hałas zapewniając także bezpieczeństwo podłożu. Poza tym, zapewniają ciekawy, nowoczesny wygląd Twojej siłowni. Jakie talerze i wagi wybrać? To zależy od Twoich predyspozycji oraz celu treningowego. Polecamy zakup gotowych setów obciążeń – po dwie sztuki 5, 10, 15 i 20-kilogramowych, czyli SET 100 KG. Dla profesjonalistów natomiast powiększony zestaw, czyli: 2 talerze 5-kilogramowe, 4 talerze 10 i 15-kilogramowe oraz 2 krążki 20 kg co łącznie daje SET 150 KG.

PODŁOGA

Jeśli zamierzasz trenować na poważnie z dużym ciężarem, to zakup gryfu i obciążeń najlepiej od razu powiązać z zakupem odpowiedniego rodzaju podłoża. Jak było omówione w poprzedniej części artykułu, na rynku dostępne są gumowe puzzle o różnych grubościach a także maty w rolkach. Grubości puzzli wynoszą od 10 – 25 mm, natomiast gum między 2-10 mm. Którą grubość dobrać? W profesjonalnych siłowniach stosuje się zazwyczaj maty 20-milimetrowe, czyli w związku z tym, że poziom zużycia w domowej siłowni jest mniejszy powinienem wybrać cieńszą matę? Nie do końca! To zależy od tego z jakimi ciężarami trenujesz, czy na przykład posiadasz osobne platformy pod ciężary, itp. Do zwykłej domowej siłowni, bez większych ciężarów doradzamy maty 10-milimetrowe lub puzzle 15-milimetrowe. Natomiast, jeśli jesteś od razu nastawiony na trening z dużym obciążeniem polecamy podłogę puzzle 20-25 mm.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Wróć do Blog