Niezbędny sprzęt do treningu cross
Podstawowy sprzęt do treningu cross
Sprawdź czym są konstrukcje bramowe przeznaczone do treningu funkcjonalnego. Poznaj różnice pomiędzy :
- klatkami RACK,
- bramami RIG,
- stanowiskami WALL MOUNTED ,
- czy popularnymi stojakami SQUAT STAND!
NIEZBĘDNY SPRZĘT DO TRENINGU CROSS
Brzmi banalnie? A jednak wiele osób zastanawia się co tak naprawdę jest potrzebne do stworzenia strefy funkcjonalnej takiej jak w licencjonowanym boxie, profesjonalnej siłowni z częścią wyznaczoną do treningu cross, a co do domowej siłowni GarageGym dla zawodowców. W artykule znajdziecie przegląd sprzętu i rozwiązań CrossHero, które są podstawą oraz rozszerzeniem dla treningu funkcjonalnego cross.
KONSTRUKCJE RIG, RACK & SQUAT STAND
Podstawowymi ćwiczeniami treningu cross jest podciąganie, podnoszenie ciężarów, przysiady ze sztangą, rzuty piłką lekarską, skakanie na skakance a także biegi, pompki oraz brzuszki. Niektóre ćwiczenia są niemożliwe do wykonania bez odpowiedniego sprzętu tak więc niezbędny będzie drążek do podciągania, sztanga z gumowym obciążeniem oraz stojaki umożliwiające ćwiczenia ze sztangą. Biorąc pod uwagę czynniki takie jak liczbę osób ćwiczących jednocześnie, wymiary pomieszczenia przeznaczonego na strefę treningową oraz możliwość dalszej rozbudowy sprzętu wyróżniamy konstrukcję typu RIG, RACK oraz SQUAT STAND. Konstrukcje te składają się z metalowych pionowych słupów a także drążków i poprzeczek montowanych poziomo pomiędzy słupami. Konstrukcję można rozbudować o dodatkowe akcesoria treningowe zwiększające funkcjonalność bramy. Elementy konstrukcyjne oraz akcesoria można dowolnie rozmieszczać tworząc wielofunkcyjne spersonalizowane strefy do treningu funkcjonalnego i cross.
RODZAJ KLATEK TRENINGOWYCH
YOKE
Pojedyncze stanowisko
Stanowisko do treningu polegającym na spacerze z dużym obciążeniem
SQUAT STAND
Pojedyncze stanowisko
Wolno stojące stojaki pod sztangę z możliwością personalizacji akcesoriów
RACK
Pojedyncze stanowisko
Klatka do treningu personalnego z możliwością personalizacji akcesoriów
RIG
Wieloosobowe stanowisko
Konstrukcja do treningu grupowego z możliwością dowolnej konfiguracji
STANOWISKO YOKE
YOKE jest urządzeniem wielofunkcyjnym umożliwiającym na zróżnicowany i intensywny trening. Podstawowym zadaniem jest trening polegającym na spacerze z dużym obciążeniem. Dyscyplina ta została zaczerpnięta z zawodów strongman, w której to zawodnicy maja do pokonania określony dystans w jak najkrótszym czasie z YOKE o wadze nawet 700 kg. Teraz konkurencja stała się popularna w treningu cross. Sama konstrukcja waży ok 100 kg jednak po dodaniu obciążenia ciężar może być znaczenie większy. YOKE od CrossHero to konstrukcja bardzo wytrzymała wykonana z atestowanej stali konstrukcyjnej o przekroju 80×80 mm. Urządzenie znalazło zastosowanie w profesjonalnych siłowniach, klubach fitness oraz w boxach a także na zawodach strongman. YOKE może być również używany w domowych siłowniach, gdyż wyposażony o uchwyty na sztangę BARBELL HOOK może również pełnić funkcję stanowiska do wyciskania oraz do treningu w podwieszeniu.
STOJAK SQUAT STAND
Solidny stojak przeznaczony do treningu ze sztangą. SQUAT STAND stanowi dodatkowe miejsce ćwiczeń boxach podczas treningu personalnego mającego na celu poprawę techniki ćwiczącego. Świetnie sprawdzi się również w domowych siłowniach GarageGym gdyż jest znacznie mniejszy od konstrukcji typu RACK czy RIG. SQUAT STAND składa się z dwóch słupów, podstawy oraz uchwytów na sztangę. Gęsta siatka otworów o średnicy aż 20 mm w słupie pozwala na dopasowanie uchwytów na sztangę do wzrostu osoby ćwiczącej. Słupy o przekroju 80×80 mm wykonane zostały z atestowanej stali konstrukcyjnej. W naszej ofercie dostępne są warianty stojaka do wyciskania:
- SQUAT STAND 1.7, którego słupy o wysokości 1,7 m połączone są ze sztywną podstawą.
- SQUAT STAND 2.3, którego słupy o wysokości 2,3 m połączone są za pomocą podwójnego drążka oraz podstawy. Zastosowanie drążka jeszcze bardziej usztywnia konstrukcję pozwalając również na trening w podwieszeniu.
- SQUAT STAND SEPARATED to dwa oddzielne stojaki wysokości 1,7 m, które nie są ze sobą połączone.
KLATKI POWER RACK
Klatki typu RACK to wolno stojące metalowe konstrukcje, składające się z min. 4 słupów o wysokości od 2,3 m rozmieszczonych w określonych odległościach i połączonych drążkami lub poprzeczkami. Słupy wykonane zostały ze atestowanej stali konstrukcyjnej o przekroju 80×80 mm. Wysokość klatek RACK pozwala na stosowanie ich w domowych siłowniach GarageGym. Wyróżniamy klatki POWER RACK zarówno montowane do podłoża jak i stojące na własnych metalowych podstawach tzw. RACK FLAT FOOT. Konstrukcje typu RACK można w dowolny sposób rozbudowywać o akcesoria rozszerzające nasz trening funkcjonalny, a gęsta siatka otworów o średnicy ąz 20 mm pozwala na dostosowanie wysokości sztangi do wzrostu ćwiczącego. Klatki RACK znalazły zastosowanie w profesjonalnych siłowniach z przeznaczeniem do treningów personalnych, mniejszych strefach treningowych jako główna konstrukcja treningowa oraz w domowych siłowniach GarageGym.
BRAMY RIG
Konstrukcje RIG to wolno stojące, metalowe systemy bram treningowych, których wysokość sięga nawet 4 m. Składają się ze słupów wykonanych z atestowanej stali konstrukcyjnej o przekroju profilu 80×80, licznych poprzeczek oraz drążków. Wyróżnimy konstrukcje montowane do podłoża oraz montowane do podłoża oraz ściany tzw. RIG WALL-MOUNTED. Kompleksowa strefa treningowa znajduje się nie tylko wewnątrz konstrukcji ale także w jej otoczeniu co pozwala na trening dla grupy nawet kilkudziesięcioosobowej. Powierzchnia przeznaczona na strefę treningową z wykorzystaniem konstrukcji RIG powinna przekraczać 40 m kw. Należy jednak pamiętać, że bardziej rozbudowane konstrukcje RIG będą potrzebować 100, 200 a nawet 400 m kw. Klatki RIG używane są głównie w boxach, dużych siłowniach i klubach fitness z wyznaczonym miejscem do treningu funkcjonalnego.
BRAMY RIG WALL-MOUNTED
RIG WALL-MOUNTED to konstrukcje montowane do ściany i tworzą tzw. bramy przyścienne. Bramy te tak samo jak pozostałe konstrukcje CrossHero wykonane są z atestowanej stali konstrukcyjnej o wysokości sięgającej nawet 5 m, Jeżeli dysponujemy mniejszą powierzchnią przeznaczoną na strefę treningową rozwiązanie w postaci zastosowanie przyściennej bramy będzie najbardziej korzystne. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż konstrukcja przyścienna o danej szerokości pomieści dwukrotnie mniej osób ćwiczących niż odpowiednik takiej konstrukcji w wersji RIG. Takie rozwiązanie wybierają najczęściej profesjonalne boxy oraz siłownie i kluby fitness.
DLACZEGO BRAMY TRENINGOWE RIG SĄ TAKIE WAŻNE?
Konstrukcje RIG, RACK oraz SQUAT STAND umożliwiają wykonanie dowolnego treningu funkcjonalnego. Konstrukcje te stanowią bazę do zamontowania akcesoriów, które w znacznym stopniu poszerzających funkcjonalność strefy treningowej. Konstrukcje te cieszą się uznaniem gdyż można je spersonalizować pod swoje potrzeby oraz dowolnie modyfikować. Dodatkowe akcesoria, które zwiększają funkcjonalność konstrukcji:
- uchwyty na sztangę do wyciskania BARBELL HOOK,
- ramiona asekuracyjne do treningu ze sztangą SUPPORT ARMS,
- tarcze do treningu z piłkami lekarskimi WALL BALL TARGET,
- rotator sztangi LANDMINE,
- uchwyt do pompek szwedzkich BULL DIP STATION, zwany też poręcze do dipów,
- uchwyt na linę BATTLE ROPE do treningu wytrzymałościowego o wdzięcznej nazwie kotwicy na linę ROPE ANCHOR,
- wysięgnik na linę lub worek bokserski ACROSS ARM
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WYSOKOŚĆ KLATKI TRENINGOWEJ?
Ważne zagadnienie to dobór odpowiedniej wysokości sprzętu do różnego typu rozwiązań. Zauważmy, że podczas treningu wykonujemy różnego rodzaju ruchy które zmieniają nasz zasięg – przy podnoszeniu sztangi wykonujemy przysiad, przez co nasza wysokość się obniża, natomiast podczas podciągania się na drążku jesteśmy ponad ziemią. Ma to związek z wysokościami słupów użytych do bram i klatek RIGS & RACKS, stojaków pod sztangę SQUAT STAND i chociażby montowanych na słupach uchwytów na sztangę BARBELL HOOK. Na poniższym obrazku zobrazowano wysokości człowieka i sprzętów.
JAKIE WYSTĘPUJĄ WYSOKOŚCI SŁUPÓW? JAKA WYSOKOŚĆ BRAMY DO SIŁOWNI?
Standardowa wysokość klatek treningowych to 2,7 m. Jest to odpowiednia wysokość słupów do zarówno do licencjonowanych boxach jak i klubów fitness i siłowni ze względu na zróżnicowanie zawodników (osób trenujących). Kobiety oraz niżsi zawodnicy często “pomagają” sobie z wejściem na konstrukcje używając jako podstawy skrzyni plyometrycznej PLYO BOX lub uchwytów na sztangę BARBELL HOOK. Słupy o wysokości 2,7 m to najbardziej popularne rozwiązanie, ale nie jedyne. Dla urozmaicenia klatek treningowych stosuje się jeszcze wyższe bramy – stanowiska do treningu w podwieszeniu z kółkami gimnastycznymi, taśmami treningowymi (typu TRX) lub stanowiska do wspinania po linie. Słupy te mają wysokość 3,7 m i więcej. Umożliwia to przymocowanie kół lub taśm za pomocą specjalnych uchwytów CARABINER GRIPER lub klasycznych uchwytów do BATTLE ROPE – ROPE ANCHOR. Wysokie słupy to idealne rozwiązanie do większych i wyższych hal treningowych. Wyższa konstrukcja pozwala w znacznym stopniu rozszerzyć funkcjonalność strefy treningowej a także urozmaicić wizualnie wygląd klubu jakim jest masywna imponujących rozmiarów brama RIG. W ostatnim przypadku wysokość słupów wynosi 2,3 m lub 2,5 m i jest głównie wykorzystywana do stojaków na sztangę SQUAT STAND lub klatek RACK Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Konstrukcje tego typu wykorzystywane są w domowych siłowniach, tzw. GarageGym i wyższe po prostu by się nie zmieściły. Tak więc, wysokość 2,3 m jest to niezbędne minimum do treningu w domowych warunkach.
CO DALEJ PO WYBRANIU KLATKI TRENINGOWEJ?
Kolejnym etapem po wybraniu odpowiedniej bramy treningowej jest uzupełnienie jej dodatkami. Dodatki to po prostu wszelkiego rodzaju urządzenia, dzięki którym możliwe jest wykonanie większej liczby ćwiczeń, np:
- uchwyty na sztangę BARBELL HOOK, umożliwiające wyciskanie sztangi,
- ramiona asekuracyjne SAFETY SUPPORT ARMS, zabezpieczające upadek gryfu podczas ćwiczeń,
- tarcza do celowania piłkami BALL TARGET,
- poręcze do dipów (pompek szwedzkich) BULL DIP STATION,
- rotator sztangi LANDMINE, do treningu z gryfem lub dwoma!
- uchwyt na bumpery STORAGE PINOKIO, do przechowywania talerzy bumperowych,
- wysięgnik na linę lub worek bokserski ACROSS ARM,
- kulki do podciągania GRENADE GRIPS
- drążek do podciągania BONE SHAPE BAR,
- wieszak na gryfy lub akcesoria treningowe BARS WALL RACK, do przechowywania gryfów i akcesorii
- wieszak na gryfy poziomy BARS WALL HANGER, do przechowywania sztang w siłowni
- kółka gimnastyczne GYM RINGS, montowane za pomocą taśm do RIGA,
- taśmy treningowe typu TRX STRAPS PREMIUM,
- uchwyt mocujący linę battle rope ROPE ANCHOR do treningu wytrzymałościowego.